Показват се публикациите с етикет информация. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет информация. Показване на всички публикации

четвъртък, 20 февруари 2014 г.

ШЕСТАТА РАСА


Или Властта е Информацията

Преди повече от десет години във „Вселената в орехова черупка” лукасовият професор Стивън Хокинг, уж между другото, споменаваше и по колко книги ще се издават всеки ден по наше време, т.е. днес. Количеството беше необозримо! Това отдавна не е тайна или нещо ново за никого. Смисълът и контекстът на това споменаване беше да се посочи и по възможност – определи – главоломното увеличаване на информацията, и как става все по-невъзможно и по-невъзможно един човек да успее да „обхване” цялата информация, свързана дори само с неговата област на професионално действие. (Или каквото и да е лично действие).

В тази връзка, понеже отдавна разглеждам странния феномен, че днес в цивилизованите общества вече няма гонени от властта творци, и че всеки може да си говори, пише, рисува, снима, композира и т.н. всичко, каквото си иска; та, в тази връзка постоянно стигам до едно и също „нещо”. Не казвам „извод”, защото това са си само мимолетни мисли, и извод звучи твърде обвързващо и ненужно сериозно.

Стигам до „прозрението”, че днес няма нужда да се гори демонстративно цялото творчество на даден творец – учен, писател, художник и пр. – не само, защото самото „горене” вече е несъстоятелно, поради безбройните електронни носители, софтуер и сателити, а и защото самото „КОЛИЧЕСТВО ИНФОРМАЦИЯ” е такова, че то самото стопира и не дава възможност на отделния човек да се запознае с него. Огромното количество „информация” един вид, подпомага властта. Защо я подпомага ли? Защото е видно, че властта в цивилизованата част на света е една и съща от поне 300 години. Т.е. информацията и научно-техническият прогрес не са помогнали на никого да „смени властта” – грубо казано. Мислим, че сме свободни, но всъщност не сме. Достатъчно е да се опитаме да „вземем властта” – моментално ще има отпор! И то сериозен. На живот и смърт. Вече не е от значение дали хората са просветени, т.е. дали са грамотни и знаещи – защото никой вече не може да бъде енциклопедист. И съответно – глобалист. И дали знаеш, че структурата на системата е порочна, или не знаеш – е все едно. Системата си действа – и това е. Всички сме, пак грубо – „коне с капаци” – огромната „ИНФОРМАЦИЯ-ВЛАСТ” не ти дава да бъдеш нещо друго. Разбира се, глупаво е да се хвърлят обвинения към нещо „безлично”, а и към „личности” – също. Това, което пиша не е обвинение – просто опит за обяснение на „наложената” ни действителност. Без претенции за меродавност или каквото и да е друго.

И личният ми, все пак, извод, от медитациите на тази тема: за да сме в краЙк с количеството „информация-власт”, т.е. за да спре информацията да служи на властта, а да започне да се ползва ефективно от всички човешки и други същества, са ни необходими напълно нови средства за възприятие и за анализ на постъпилата информация. Възможно е хора, развили тези нови, вярвам, заложени у всеки, средства, да са тази, така очаквана и лелеяна „шеста раса”. Всичко е възможно!

...

...

19.02.2014г. Соня Петрова - АЕИА

четвъртък, 14 ноември 2013 г.

За властта, информацията и конспирациите


Заглавието е гръмко и претенциозно, но нямам претенции за някаква изчерпателност в тези необятни области - просто ще изпиша няколко напълно очевидни неща за властта и информацията.

За конспирациите ще се огранича с нашумялото в конспиративистките среди в последно време "масово очипяване на населението". Страхувайки се от слагане на физически чип в тялото, конспиративистът де факто признава, че в момента, бидейки без чип, той е напълно свободен. Само че той не осъзнава това свое признание, а продължава да твърди, че не е свободен и че "други" владеят и дирижират живота му. Е как става така - хем няма чип и е напълно волен "електрон", хем не е свободен? Конспиративистът е прав в този, сътворен от него, несъзнателен парадокс. Защото, ако всички бяха така свободни, нямаше да бъде никакъв проблем да се смени/завземе/промени властта и структурата на човешкия свят, така щото всички да бъдат доволни и щастливи - умни, решителни, добронамерени и можещи хора - колкото щеш! (И то не само хората да бъдат щастливи - независимо че ние почти винаги имаме навик да пренебрегваме всичко останало на планетата, то си съществува, и без него нас също нямаше да ни има.)

Ако стандартният човешки индивид се опита да свали властта, или да започне от нулата да се занимава с дейности, забранени от властта, но носещи големи печалби, то този индивид ще види, че веднага ще бъде спрян - от същата тази власт. Дори да се опита да мине в нелегалност, да се покрие из гори и пещери - пак ще бъде спрян. Този въображаем индивид няма чип, но, независимо от това, властта лесно ще го хване и спре. Този човек може да иска да натрупа капитали, с които да се грижи за всички деца-сираци и самотни старци по света - той може да не желае да трупа власт и пари за себе си - това няма значение, пак ще бъде спрян, щом не е "от властта" (формална или неформална). Т.е. дали имаш чип или нямаш - не е от значение - контролът си го има и далеч не можеш да правиш каквото си искаш. Интересно нещо са и човешките писани закони. Доколкото ми е известно, нито едно друго същество на планетата ни няма писани закони - и въпреки това съществата си живеят в своите си общества. Кога е станало така, че човекът е спрял да разбира по рождение "природния закон" и се е наложило сам да си го определя, пише и налага? Не мога да отговоря на този въпрос, но мисля, че в него е замесена "информацията"

Затова - засега стига толкова с конспирациите, а малко за информацията. Пропаганда, реклама, информация... Всеизвестно е, че тоталитарните обществени системи от век-два са висши организации, подаващи на масовия гражданин едностранчива информация от една страна, и спиращи достъпа му до другите страни на информацията - от друга. При такъв вид "оинфорМАЧКВане" няма как гражданинът да е с широки възгледи и да осъзнава, че живее на една и съща планета с - например - въображаемия враг. (Обичайте враговете си! - Христос). И ако този гражданин реши да унищожи с ядрено оръжие врага си - и той самият няма да има къде да отиде, нито какво да яде и да пие след ядреното нападение - дори да си е построил цял изкуствен свят под Земята... Всичко ще е изтровено и съсипано - дърветата ще мутират и ще престанат да произвеждат кислород, примерно...

В противовес на тоталитарните системи, има и демократични (свободни) - те пък подават всякаква информация. Вярна, невярна, противоречива. Гражданинът не знае на какво да вярва, не знае кое е истинското - става страхлив, параноичен и стресиран. Такъв вид граждани също се управляват много лесно - достатъчно е властта да спре да подава противоречиви информации за "врага", и да ги унифицира, т.е. хората навсякъде да виждат и четат едно и също нещо за някой си "враг" - гражданинът ще глътне тези "истини" като топъл хляб и ще ги приеме за абсолютната истина. Разбира се, добре е да се подчертае, че и в тоталитарните, и в демократичните общества, информацията, която се подава към народа и му влияе, винаги произлиза от установени и уважавани институции. Властта е създала и държи тези институции. Това като че ли често убягва от хорското внимание и съзнание. Невъзможно е например някой скитник-отшелник, говорещ на пазара, да повлияе на хората - дори да казва истини, спуснати директно от Бога-Отец.

Такъв е бил Христос, и знаем какво е станало с Него и как после се е развило човешкото общество.

...

14.11.2013г. Соня Петрова - Аеиа

сряда, 30 октомври 2013 г.

Сладоледените скрижали на странната вселена


Пътувайки из вселените, срещнах една твърде необичайна.

Тя беше свързана с моята по странен начин, а именно: всичкият сладолед от смятаната за моя вселена, в онази бе нейната черна материя.

...

Вселените се свързват помежду си по различни начини - разбирайки какви са те, човек няма начин да не се учуди, ... поне!

...

В случая тази сладоледена връзка доста ме удиви! Защото повечето сладолед, то се знае, биваше надлежно изяждан от хората. За мен не беше ясно какво става, след като някой изяде сладоледа - дали той продължаваше да изпълнява ролята на черна материя в онази вселена, или се преръщаше в нещо друго.

След куп перипетии, успях да разбера: изяденият сладолед преставаше да бъде черна материя. Тази вселена зависеше изцяло от производството на сладолед в нашата - ако то спреше по някаква причина, то и вселената щеше да престане да съществува - в този си вид.

...

В сладоледената вселена живееше едно същество, което бе разбрало за сладоледа, бе разкрило тайните му и законите, на които той се подчиняваше. Това разбиране бе направило съществото практически и теоретично много могъщо - то бе нещо като Хермес-Тот за нашата вселена. Та този чуждовселенски Хермес Трисмегист бе разбрал, че най-сигурният начин за запазване на информацията беше, не като се изпишат нещата върху книга или камък, не и на електронен диск - информацията се запазваше най-добре, ако можеше да бъде вградена в черната материя, а именно - в сладоледа.

Синтезирал всичкото Знание на своята Вселена, Хермес Трисмегист го вгради в сладоледа, попадайки точно на един "Бос". Макар и безпределно могъщ, Той не знаеше за "Боса", нито че това е сладолед, подлежащ на изяждане от един-единствен човек в нашата вселена. Не подозираше и че съвсем скоро едно момченце щеше да си купи точно този сладолед и да го изяде.

...

Това бе прецедент - досега никога не се беше случвало такова нещо - човек от нашата вселена да изяде най-висшите тайни на друга.

Моментът на изяждането наближаваше... Какво ли щеше да стане?

...

30.10.2013г. Аеиа

четвъртък, 20 юни 2013 г.

Защо днес няма творци-дисиденти?


Нямам абсолютно никакви претенции за изчерпателност по темата, нито за каквото и да било друго - в съвременния медийно-квантов свят информацията е храна, с която всеки - желаещ или не - преяжда ежесекундно, и от това следва оттеггляне на кръвта от определени органи и насочването й към други, характеризиращи се с пълно отсъствие на пораждаща мисъл физиология. (Извинявам се за длъжкото "изречение" - слагам го в кавички, защото реално това не го изричам, а го пиша).

Та, да довърша горното изречение-неизречение. Нямам претенции за изчерпателност, защото такова нещо не съществува в квантовия свят. Който каже, че е изчерпал всичко по дадена тема - заблуждава се или просто се е изгубил в "некой квант".

И така, Властта свири своята "симфония на метаморфозите"...

Преди има-няма петдесет години, може би поради липса на "масова информация" и нейните средства, основно хората на изкуството са определяли мисловните нагласи на народонаселението. Например - някоя власт е порочна и лоша, но хората си я обичат и търпят. Идва един писател и им "отваря очите". Съответно той бива гонен и репресиран от властта, понякога и до бързо физическо унищожаване на същия. (В квантовия свят няма такова понятие, но това е без значение).

Защо ли днес "хората" си знаят всичко и никой с нищо не може да ги учуди? Да, може би заради наличието на масова преса и изобщо - медии, които имат право да си пишат каквото си искат - и "против" властта, и "за" нея. Е, всъщност журналистите - това са единствените представители на "пишещото братство", които все още тук-там са репресирани, гонени и унищожавани. Но това става изключително рядко.

Иначе, какво ново да каже даден автор, бил той писател, сценарист, художник, драматург, а и лекар, архитект, инженер, композитор или физик? Изкуството влияе на различни нива и "центрове" на човешкото съзнание. Но в среда на неограничена и безкрайна информация, и възможност да се узнае пряко какво ли не (независимо дали истинна информация или неистинна), смисълът от влиянието на изкуството е сведен до под абсолютната нула. Всъщност, не е точно така - влияещо изкуство има. Въпросът е на какво влияе, кои "копчета" натиска. Оттам - наречената у нас повсеместна "чалгаризация", а в по-голям мащаб - просто свеждане на човека до най-прости физиологични процеси. Имам предвид - масово влияещото днес изкуство не застрашава по никакъв начин властта, защото действа на споменатото ниво. (Физиологията и нейното задоволяване - издигнати в култ! Няма проблем! Това поражда само повече и повече потребление и по-голяма нужда от запълване на времето на народонаселението с труд, но не творчески и градивен, а труд, който води единствено до задоволяване на растящите физиологични потребителски нужди). От друга страна, съществуващото и генерирано ново изкуство, което влияе на по-горни съзнателни нива - то всъщност не влияе, защото "медиите" са ги казали всички тия неща, макар и не в литературно-художествена форма.

Може би съвременната "власт" е приела и прилага на практика една основна "християнска" ценност - "не отвръщай на злото със зло". Ама, разбира се! Народът ще бъде изключително доволен, когато види, че някой силен поет е писал песен срещу тебе, а ти му се усмихваш и не му правиш нищо лошо. Дори напротив, често най-изявените хора на изкуството са "във властта" - съветници на премиери, президенти и прочие... Тук не е нужно да се споменава кои днес са меценати.

Е, как народът да не обича и толерира такава човечна власт? А тя че е изключително хитра - хитра е. Защото, когато направиш информацията свободна - освобождаваш сам себе си. Така щото, дори и ЦРУ да излезе с всесветовно официално и подплатено с много доказателства изявление, че някой си "отговорен другар" е голям престъпник, то "народонаселението" ще приеме тази информация, ще повярва в нея, но ... дотам. Преяждането с информация пречи на генерирането на каквито и да са действия, в това число и на възникване на каквато и да е рационална мисъл (щото преди "действието" винаги е мисълта - тя го поражда и е неразделна част от него - в "квантов" аспект).

Както споменах по-горе, изкуството въздейства не само на "голото рацио", а и на различни други "части" от съзнанието. Звучи налудничаво, но има вероятност пренасищането с истинно-неистинна информация да спира достъпа на влияние до "висшите съзнателни части", и да свежда човека до обикновена физиология, позволявайки въздействие само на "низко" изкуство. Не че физиологията е просто нещо, и не че някои адепти не я владеят, но за основната маса хора тя е "дар", даден свише, за който не трябва да мислят и да го поддържат. (В кръга на лудостта - ми то затова има и смъртност! :))) И единственото, за което може да мисли човека, свързано с физиологията, до която го свежда въздействащото изкуство, е "като как да направи тази физиология още по-приятна".

Висшето изкуство, което би следвало да въздейства пряко на "центъра на будността", не може да стигне до този център, поради "свободната информация".

"Е, тогава защо да гоня и тормозя твореца, който насажда подсъзнателни, надсъзнателни и свръхсъзнателни мисли срещу мен?" - си казва Властта и оставя творците да си действат и да "информират" на воля. Защото, ако го подгони, току-виж това действие възбуди "центъра на будността" у човечеството.

(Горното, разбира се, не се отнася до човечеството - а основно до т.нар "християнски общества")

...

P.S. Всъщност, "принципът" изглежда ясен: подай две противоречащи си една на друга информации, и двете - произлизащи от достойни за доверие източници и твърдящи, че "те са единствената истина"! При този смислов сблъсък, съзнанието не изпада в дзен-просветление, а просто изчезва. И не са ни нужни "мъченици" и "икони"...

...

20.06.2013г. Аеиа