Понякога Несъзнаваното ни насочва към нещата, без въобще да подозираме как и по какви пътища. Така стана и днес при мен. Не знам как по друг начин да го нарека, освен "чудо".
От много години имам вкъщи иконата на Бачковската Света Богородица - взех си я от манастира при едно от посещенията ми там. Знам, че е една от трите най-чудодейни икони у нас - преди няколко години те бяха "дошли" в Александър Невски - другите са Богородица от Рилския манастир и Троеручицата от Троянския.
Интересното е, че не знаех нищо конкретно за точно тази икона. Харесваше ми, защото визуално изглежда да е от т.нар черни деви. Дали е така - не знам, може годините да са й потъмнили цвета.
Съзнавам също така, че силата на Богородица, нашата Господарка от Космоса, както я нарича Робърт Антон Уилсън, не може и не е добре, нито правилно, да се възприема като концентрирана в някакъв си образ, т.е. икона. Но, най-вероятно по неведоми пътища, тази сила се проявява понякога посредством чудеса, извършени от иконата - Истинската Дева Мария се проявява чрез своите образи, защото човекът възприема много по-лесно нещата, когато са представени образно - така ни е устроено (засега) съзнанието. Кой знае колко неща, които се проявяват по други начини, ни минават пред очите, но ние не ги забелязваме и съответно - не добиваме усещане нито за чудо, нито за каквото и да е друго...
Дали защото е Великден, но тази нощ сънувах част от иконите на Богородица,които са вкъщи. Никога досега не съм ги сънувала. И преди малко отворих случайно новините по Нета. Учудих се много! Видях, че днес се провежда литийно шествие с Бачковската Светиня. Шествието се провежда всяка година на втория ден от Възкресение Христово и иконата се пренася до местността Клувията.
Разбрах, най-сетне, и нейната история - през 1311 година две овчарчета намират иконата в планинската местност Клувията. Пренасят я с лития в манастира, но през следващите дни тя се връща отново на мястото, където е намерена. Твърди се, че нейната сила е най-голяма на Великден, и по-специално на днешния, втори ден от Празника. Други предания разказват, че тази икона е една от двадесетте в целия свят, за изографисването на които е позирала самата Дева Мария - сътворена е от свети евангелист Лука, който е изобразил и първообраза на Иисус Христос.
