Показват се публикациите с етикет тантра. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет тантра. Показване на всички публикации

петък, 21 февруари 2014 г.

Любов по Суперструнната теория


...

Със Струнни Напеви

Полето

събуждаше

Света.

В Нощта на Песните,

където

догаряше

Свещта.

...

Нощта на Пан -

тъй черно черна -

преливаше

във Мрак;

и само Музиката верна

подаваше ми Знак.

...

А Песен от

Любовна Лира

със Струни от Звезди -

с Любов огласяше

ВсеМира

и правеше Го

да блести.

...

Една математическа дантела,

невидима за чуждий взор,

обгръщаше

Нощта на Бога

във вечен,

вихрен Спор.

...

И спорех

с бясната Монада -

"Дали или Или?!"-

Сърцето длъжно е

да страда,

за да не го боли?

...

Но свърши...

Песента превърна

тоз мой извечен,

смешен Спор

във чудна,

приказна Вселена...

с прекрасен, звезден Двор...

...

...

...

21.02.2014г. Соня Петрова - АЕИА

Двулик Котарак на Велосипед


Медитация за Двама: Сърдечния Център

...

...

...

20.02.2014г. Соня Петрова - АЕИА

понеделник, 8 юли 2013 г.

Задната врата към Рая


Ще нахвърля няколко щрихи по Уилсън и Райх, без претенции за изчерпателност и дълбочинност.

И така, според тях партриархалните общества маргинализират секса по един или друг начин, което води до значителен брой изкривявания, злоупотреби и манипулации на "масата" от хора.

Неслучайно "любовта" е една от най-разпространените теми в изкуството, културата и дори в бита. Някои древни учения, Тантра например, ползват любовта за директна връзка с божественото.

И е логично да е така, любовта е божествена сила, която твори живота (никоя друга не може). Това се чувства от всеки един, но когато човек е неспособен да я провежда през себе си по правилен и пълноценен начин, нещата загрубяват.

Затова една от грешките е да се разделят любов и секс. Получава се някакъв порочен кръг. Ако не можеш да получиш адекватно, цялостно и божествено удовлетворение чрез секса, няма да можеш и да изпитваш любов - не само към определен човек (човеци), а изобщо. И все ще търсиш начин да намериш това нещо, което ще те вкара в Рая, образно казано. Дали това ще е постоянно желание за нови партньори, дали ще е смяна на сексуалната ориентация, дали ще са т.нар "перверзии", дали ще е купуване на продукти от сексуалната индустрия или ползване на платена любов, все едно е. Това е вид търсене, породено от неудовлетвореност.

Т.нар. "сексуална индустрия" е много развита в патриархалните общества. Кой печели финансово от нея не е толкова важно - но една огромна част, "потребителите", също печелят, получават едно вечно непълно удовлетворение, което ги кара да продължават да търсят... и да плащат.

Д-р Райх казва, че повечето съвременници не могат да получат истински оргазъм - това за него е вид "върхово преживяване", което те разтърсва из основи и посредством него можеш да усетиш пряко Божественото - да видиш Бог в конкретния си партньор, в любовта, в света изобщо. Уилсън пък цитира Шекспир - "кихането в слабините" - той по този начин описва оргазма на съвременния човек. Видно е, че това "кихане" е нещо, за което не си струват положените усилия. И човекът продължава да търси и все да не намира. От това следват неврози, несигурност, неудовлетвореност, усещане за нещастие и недооценяване на Живота. Хората стават много податливи на всякакви манипулации. Изгубват "връзката" с Бога...

Вярно, сексуалната революция мина. Информацията стана достъпна за всеки, който търси. И доста от нещата, които могат да подобрят секса, са забранени от "закона" - логично! "Архитектите" знаят за Силата на любовта, знаят, че всички са й подвластни и че всички искат да я "имат", т.е. ще плащат и с 1500 % повече за всичко, което може да ги докара до "божественото състояние". "Забраненото" всъщност е забранено от властта. След като го има, обаче, значи същата тази власт го търпи, съвсем целенасочено. Не го изкоренява, макар да може. Тя знае, че за всичко забранено се плаща много повече, отколкото за незабраненото. Особено ако това "забранено" е свързано с някакъв изконен дар на човека. Дар, ама обявен за нещо низше и несъществено от властта и "общественото мнение".

Ако не ме лъже паметта, в "Писма от Земята" на Марк Твен, той споменаваше за оргазма - като божествен дар, предназначен на тази планета само за човека. И сравняваше човешкия и ангелския оргазъм. Възможно е под "ангелски" да е имал несъзнателно предвид "върховото преживяване", за което говорят Райх, Уилсън и още плеяда други мислители.

"Тантра" казва да се избягва всячески стигането до оргазъм. Има се предвид избягване на "кихането в слабините" - това го постига и съвременният патриархален продукт, всесветовно разпространен и законен - "виагра". Има известна разлика между тантра и виагра. С тантра, избягвайки обикновения оргазъм, в даден момент стигаш до "върхов". С "виагра" - може би, не. Само те кара да продължиш да търсиш "практикувайки".

Интересно и какво се учи в училище за любовта и секса. Всъщност, децата се научават основно как да се пазят от забременяване и полово предавани болести. Великата Сила Любов е сведена до тези две неща в училището. Няма Бог, няма нищо! Само низша "природа". Другото явно трябва да се изучи самостоятелно или с помощта на родителите. Ама ако и те имат бегла представа само от "кихане в слабините" - няма да научат на кой знае какво децата си. А подрастващите, както и всички други, усещат интуитивно Силата, искат да я разберат и преживеят - и започват да пробват какво ли не. И отново - само пробват и пробват, без да стигнат до божественото чрез любовта...

А Тя не е само абстрактен образ, с който могат да си играят писатели, поети, сценаристи и съдържатели на публични домове.

Тя е Сила.

Сведена не-съзнателно до един низък инстинкт. Не че инстинктите са нещо низко, ама така разправят... :)

...

08.07.2013г. Аеиа

вторник, 2 април 2013 г.

Спекулацийки с Ляво-въртящия ни Свят


Човешкият организъм, условно, може да се представи като Кръст. Между ляво и дясно. Защо ли е така? Дали мозъкът, който, погледнат отгоре, прилича на задник, не е решил да ни се подиграе за пореден път? Или просто иска нещо да подскаже? Но нека първо обясня защо „кръст”. Защото отдавна е известно, че дясната мозъчна половина всъщност движи лявата телесна половина. И обратно. Това си е кръст отвсякъде. Кръст, който се присмива на всички отколешни твърдения, прокламиращи, че „Доброто” е Дясно, а „Злото” – Ляво.

Няма смисъл да описвам историята на тези вярвания и убедености – в нета има достатъчно информация по този въпрос. По-долу давам линкове към местата, от които съм цитирала или превела някои по-долни пасажи. Само един кратък илъстриращ пример – в източната традиция „нещата” се делят, условно, на Йога и Тантра. Йога се нарича още „Път на дясната ръка”. Тантра – „Път на Лявата”. Явно човекът, който ги е измислял тия разграничения, е ходил на ръце, и то само на една ръка. Абе, Майстор! Нямам какво да добавя. (Майтап, де!)

И мозъкът ни, този задник, гледащ към Небето, с който претендираме, че мислим и който твърдим, че ни е най-ценната част, двигателят на всичко – точно този мозък, се е обърнал наобратно на тялото. Което в тялото е дясно, в него е ляво. И обратно. Кръст!

По време на една медитация на течение видях английските думи “word” и “world”. Дума и Свят. Нашият свят (подчертавам, това е спекулация!) в голям свой процент е построен от словото, от думите. Повечето хора мислят, възприемат и живеят с думи, със слово, с език. Това, разбира се, в стандартното състояние на съзнанието, не говоря тук за особени състояния на същото това съзнание. Те са известни, но трудно достижими – когато „съзнанието” се освободи от езика, условно казано, тогава, може би, навлиза в йогийското „самадхи”, или физичното „сингулярност” – тогава човек може да мисли, без да мисли – т.е. без да е обвързан с езика. Но това отклонение не е съвсем по темата.

Пак се връщам на “word” и “world”. И моето съзнание, пребиваващо твърде далеч от самадхи, моментално е готово да спекулира. Ето – вижда се каква е разликата между двете думи-понятия. Само едно “L”! Нашият свят, построен от думи, е Ляв! Ами да! Знае се, че белтъците (протеините) са съставени от аминокиселини. Аминокиселините са „тухличките на живота”. И тези аминокиселини, в своята масовост са – о, ужасТ! – леви. Ляво-въртящи!

Преди да скоча на аминокиселините, ще цитирам нещо, илюстриращо най-общо поверието, че лявото е нещо зло, злокобно, а дясното – добро, право, правдиво.

Първи цитат:

„От друга страна gauche (означаващо “ляв” на съвременен френски) е отглаголно прилагателно от gauchir. За пръв път употребата на този глагол е засвидетелствана през 1130 г., а интересното е, че тогава глаголът guenchir (произлизащ от старогерманската форма wenkjan) е означавал буквално “отклонявам се”, “криввам”. За разлика от това прилагателното droit означава на съвременен френски както “десен” така и “прав”, защото етимологически е свързано с латинското directum. Всичко това означава само едно: “на дясно” минава “най-правият път” водещ към Бог или по-скоро единственият “прав път” водещ към спасението, докато “отклоняването от правия път” по уникален начин е намерило място във френската дума за “ляв”, тъй като лявото пространство от незапомнени времена е свързвано с греха и силите на злото. Всъщност, то продължава да поражда такива асоциации и до ден днешен, за което свидетелстват много устойчиви словосъчетания в редица езици: фр. se lever du pied gauche “събуждам се в лошо настроение”, ит. presagio sinistro “мрачно предзнаменование”, бг. дясната ръка съм на някого.”

Копиран от: тук

(струва си да се види цялата статия!)

Втори цитат, мой превод:

„Карта” на аминокиселините.

Аминокиселините са органични съединения, което означава, че те съдържат въглерод и водород, свързани помежду си. В добавка към тези два елемента, те включват и азот, кислород, и, в някои случаи, сяра. Базисната структура на аминокиселинната молекула се състои от въглероден атом, свързан с амино-група (-NH2), карбоксилна група (-COOH), водороден атом, и четвърта група, която се различава при различните аминокиселини и често е наричана R-група или странична верига. R-групата, която може да варира в широк диапазон, определя всъщност разликите в химичните свойства на отделните аминокиселини.

Това обяснение звучи малко технически и изисква човек да има определена основа от знания по химия, затова, с цел избягване на затруднения с разбирането, ще го обясним и по друг начин. Представете си, че молекулата на аминокиселината е лице на компас с въглероден атом в центъра. От центъра към четирите посоки на компаса излизат линии, които представляват химичните връзки на централния въглерод с други атоми или групи от атоми. Тези посоки се базират на моделите, които се използват за представяне на аминокиселинната молекула, така че север, юг, изток и запад, по начина, по който са използвани в следващата илюстрация, са просто думи, които правят молекулата по-лесна за визуализиране.

На юг от въглеродния атом (С) е водородният атом (Н), който, както и другите атоми или групи от атоми, е свързан с въглеродния център посредством химична връзка. На север от въглеродния център и това, което е известно като амино-група (-NH2). Тирето в началото означава, че такива групи обикновено не стоят сами, а нормално са свързани с друг атом или група. На изток от центъра е карбоксилната група, представяна като –СООН. В амино-групата два водородни атома са свързани един с друг и след това, двата заедно, с азота; докато карбоксилната група има два разделени от въглерода и азота кислородни атома – по тази причина кислородът в карбоксилната група не се представя като O2, а като ОО.

Накрая, на запад е R-групата, която варира в широк диапазон при различните аминокиселини. Това може да се представи по следния начин, съотнесено с английския език: другите части на аминокиселината заедно формират една стандартна наставка (суфикс) в английския – например наставката –tion. Пред тази наставка могат да бъдат прикачвани всички видове думи, произлизащи от коренни думи, като educate или satisfy, или revolt, така че да се получаи: education, satisfaction, или revolution. Многообразието на думите, прикачвани пред наставката е крайно голямо, докато наставката, образно опашката –tion, е единична и постоянна формация. По този начин въглеродът, водородът, амино-групата и карбоксилната група в аминокиселината са повече или по-малко константни – т.е. постоянни като наставката.

(мои думи – абе, вижда се ясно, че езикът, за който никой не знае откъде се е пръкнал, кой го е създал и как се е наложил, всъщност не се различава много от аминокиселините – по структура и правила, де.)

Всичките аминокиселини в човешкото тяло, с изключение на глицина, са или дясно-, или ляво-въртящи версии на една и съща молекула, което означава, че местата на карбоксилната и на R-групата са съответно разменени в ляво- и дясно-въртящата версия.

Друг начин за илюстриране на ляво- и дясно-въртенето, което на английски е left-hand и right-hand (!), е че левите, отбелязвани с едно голямо L- пред името на съединението, въртят равнината на плоско поляризирана светлина наляво). А десните, отбелязвани с голямо D- пред името на аминокиселината, въртят равнината на плоско поляризираната светлина надясно.

Интересно е, че почти всички аминокиселини, наблюдавани в природата, са ляво-въртящи версии на молекулите, или L-форми. (По тази причина моделът, който описваме е всъщност ляво-въртящ модел, тъй като разликата между „ляв” и „десен” – която включва в себе си посоката, в която се поляризира светлината – е твърде сложна, за да се дискутира тук).

(Мои думи – да, няма какво да се добави, лявото и дясното поляризират светлината по различен начин в равнината – всеки може да си направи изводи – от чисто битови, през обществени, политически, та до религиозно-мистични! И това „само” от едни, определящи живота вещества – аминокиселините!).

Дясно-въртящите версии (D-формите) не се срещат в белтъците на високоорганизираните организми, но присъстват в някои низши форми на живот – например в клетъчната стена на бактериите.

(Мои думи – ах, пак тези Бактерии! Да не излезе, че те, които и без това определят Живота – защото без тях живот не би просъществувал и секунда – са всъщност така нареченото Добро!? Ха ха! Само те са „носители на Дясното?!).

Д-форми има и в някои антибиотици, между които – стрептомицин, актиномицин, бацитрацин и тетрациклин. Тези антибиотици, някои от които са много добре познати на широката публика, могат да убиват бактериални клетки чрез свързване с белтъчни формации на бактериите, формации, отговорни за поддържането на живота и възпроизводството.

Край на цитата.

Линк: тук

(Пак мои думи – хах! Спекулирам и това си е! Бактериите, които са носители на „дясното”, т.е. възприетото условно за „Добро”, могат да бъдат унищожени единствено чрез „дясно”, т.е. отново чрез „Добро”! Подобното лекува подобно? Хомеопатия, нали? И лек привкус на Надежда, гласяща, че Доброто може да бъде победено единствено от Добро. Което какво значи? Че е непобедимо. Да, ама нашият свят основно е Ляв. Тоест, ако се придържаме към ограничаващата догма, че „Лявото” е „Зло”, значи в консенсусния ни свят владее основно Злото. С какво се унищожават L-формите (левите)? Дали отново с L-форми? Трябва да се провери. Все се надявам да се окаже, че тук действа вече алопатията – т.е. лекуване с различното – още по-тоест – че в случая само десни форми могат „да победят” левите. Иска ми се, спекулирайки, да докажа по този начин правдивостта на завета на Христос: не отвръщайте на злото със зло! Защото злото, победено със зло, остава пак зло – по същия начин, както доброто, победено от добро, отново е победа на доброто. Нещо много задобрях! Спирам!)

02.04.2013г. Аеиа