Показват се публикациите с етикет избор. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет избор. Показване на всички публикации

вторник, 7 януари 2014 г.

Еликсирът на вечната младост?


Ако човек реши да се вгледа малко по-силно от обичайното във времето и неговата цикличност, ще забележи своята дълбока обусловеност от тях.

Вчера беше Коледа, вече мина Богоявление, преваля Ивановден, заформя се периодът на влюбените-пияндури, и т.н. по Кръга.

Отвъд ясната обусловеност, прозира още една - обусловеността на обусловеността. Всъщност, по този начин може да се кара до безкрай, но във всичко това има нещо стряскащо.

Какво имам предвид? Броенето и бройните системи са нещо твърде интересно. Какво ли би станало, ако нашите предци не брояха една пълна обиколка на Земята около Слънцето за една година?

Ами ако предците ни приемаха за една година десет пълни обиколки? Или дванадесет? Хайде, може и 13! Че дори и 23 - фаталното и особено 23, обозначаващо броя на хромозомите, с които всеки един човек участва в процеса на размножаване. Общо стават 46 - двамата дават по 23...

Смея да мисля, че ако брояхме 23 обиколки за една година, то тогава и ние щяхме да остаряваме за 23 обиколки само с една година... Изкушавам се да кажа, че и самата идея, обвързваща натрупването на години с остаряването, е глупавичка - но по тази тема - друг път.

Ирационално и абсурдно на пръв поглед, горното предположение не е съвсем лишено от смисъл. Донякъде доказателство в негова подкрепа е различното възприятие за време при децата и възрастните. Детето живее в безвремие - докато не порасне и не се убеди, че всички стареят и умират. Това убеждение е прието за вярно, но ключовата дума тук е "прието". Т.е. то не е вярно, просто е прието.

Така, де! Човек е това, което е приел...

...

07.01.2014г. Аеиа

сряда, 20 март 2013 г.

Някой там внимава


Параноя, липса на усещане за "истина", несигурност, информационен хаос, изглеждащ като "единствения космос", отсъствие на масова умствена концентрация (да не говорим за съзнателна), бъкаща невроза и т.н. Общо взето, така би могъл да изглежда или направо си изглежда съвременният свят. Разбира се, не целия - само човешкия, който сме свикнали да го мислим за "цял" и изчерпващ всьо и вся.

Много е стряскащо, когато се осъзнава колко неща влияят на изборите ни, и съответно на така наречените ни съдби. Без изобщо да знаем за тия избори и причинителите им. И още по-гадно е да знаем колко меко тесто е така нареченото ни съзнание, и колко лесно поддаващо се на оформяне и печене е то... Да, това би могло да бъде и оптимистичен сценарий, даже не оптимистичен, а красив и обнадеждаващ, но за жалост, вместо ние самите да използваме своята лесна податливост на оформяне, оставяме "други" да се ползват от нея. Като същевременно ни внушават, че това си е наш и само наш избор.

Защо ли се води забранено ползването на 25-ти кадър в тв-предаванията, филмите и т.н.? И зрителят изобщо как може да знае и да е съвсем сигурен, че тази забрана се спазва винаги и навсякъде?

Замислих се и за билбордовете по улиците... Ами те са си своеобразен вид 25-ти кадър. Защото далеч не винаги се приемат с пряко и осъзнато внимание. По начин, който да отсее дали искаме да си бършем гъза с точно определена хартия, да гледаме даден сериал, или да гласуваме за даден задник...

Защото, дори да не внимаваме в конкретно нещо, Някой там внимава... Някой в Нас. И знае как да ни накара да изберем.

...

20.03.2013г. Аеиа