Показват се публикациите с етикет владетелят на слънцето. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет владетелят на слънцето. Показване на всички публикации

неделя, 23 юни 2013 г.

Владетелят на Слънцето


Преди време един извънземен ми разказа за обичаите на една особена планета. Тамошното човечество беше приело за вярно, че един-единствен човек владее "тяхното" слънце и безропотно си плащаше на този човек за слънчевата светлина.

Нито един от жителите не се сещаше, че Слънцето е на всички и огрява навсякъде по равно.

По едно време имало някакви брожения, обаче "Владетелят на Слънцето" бил толкова забогатял от постоянните плащания, и това негово богатство така било укрепило властта му, че никой не успял да го помръдне.

А и нямало голяма нужда - повечето хора и без това били убедени, че "така трябва" и че "слънцето е негово и само негово". Една от причините за тези всенародни непоклатими убеждения били законите, които твърдяли, че Слънцето е на този човек. Хората уважавали и почитали закона и законността - просто били позабравили, че и законите били творение на слънчевия владетел. По неизвестни причини възприемали тия закони като "паднали от небето" - или направо - от Бог - по избор: в зависимост от това, дали били религиозни или рационални.

Доста се смях на този разказ. Извънземният ме гледаше като извънземно. Попитах го:

- Е, какво?! Не е ли смешно?

- О, да! Смешно е! Просто и при вас, гледам, е така. Единици владеят планетарните ресурси. "Владеят" би трябвало да е в кавички, ама не е.

"Тъп извънземен!" - помислих.

...

23.06.2013г. Аеиа