Показват се публикациите с етикет мантра. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет мантра. Показване на всички публикации

понеделник, 24 февруари 2014 г.

Мантра за ЩАСТИЕ и СБЪДВАНЕ тук и сега


Случйно или не съвсем срещнах това стихотворение на Кабир, великият индийски суфи- или йоги-поет от 15 век.

...

Ако не разкъсаш оковите си приживе,

мислиш ли, че

ще го направят призраците след това?

.

Идеята, че душата се слива с екстаза,

само защото тялото загнива,

е чиста фантазия.

.

Което е сега, това е и тогава.

Ако не откриеш нищо днес,

ще свършиш с място

някъде в града на смъртта.

.

Ако обаче се любиш с божественото сега,

в следващия ти живот

ще грее на лицето ти сбъднато желание.

...

И малко образи, мои колажи, на Ганеша, богът на Щастието, разбивачът на оковите и пречките:

...

...

...

...

...

24.02.2014г. Соня Петрова - Аеиа

сряда, 3 октомври 2012 г.

Суфистка помощ през вековете за изпълнение на конкретни задачи


Не знам как да го определя, но за мен това, което стана преди малко, си е едно чудо. От много време ми виси една неизпълнена задача, която чака изпълнение и вече "ножът е опрял до кокал", но въпреки това имах някакъв вътрешен стоп, нещо постоянно ме караше да си повтарям "не мога-не мога-не мога-не мога!".

Със събуждането си, реших да отворя напосоки някоя случайно хваната книга, от множеството, намиращо се в едно от чекмеджетата на нощното ми шкафче. Не мислех за висящата си задача, просто така го направих - да видя какво ще се падне.

Хванах книгата "Алхимия на щастието" на индийския поет, суфист и мистик Хазрат Инаят Хан. Чела съм я преди години и много-много не я помня. (Защо е във въпросното чекмедже - нямам представа, по принцип там държа наскоро или в настоящия момент четени книги).

Пасажът, който се случи, бе този:

"За да разберем по-добре този въпрос, трябва да си представим себе си като две същества - цар и слуга. Когато изразяваме желание, това е царят. А частта, която казва: "Не мога", е слугата. Ако слугата надделее, царят изпада в положението на слуга. И колкото повече слугата надделява, толкова повече той започва да управлява, а царят да се подчинява. Естествено, така се поражда конфликт, който дава отражение върху външния живот. Тогава всичко в живота е неволя. Няма значение дали човек е благочестив, добър, религиозен - ако той не осъзнае царството Божие в себе си, ако не осъзнае, че неговият дух го прави цар, той не постига целта на живота."

Е, и аз не мога да повярвам! След прочитането на пасажа и уставното му цитиране във Фейсбук, за точно час приключих с висящата задача - най-неочаквано за мен! Няма да описвам усещането за комуникация между вековете, посредством писаното слово, нито чувството на благодарност към това слово и към личностите, които говорят с нас и ни помагат през спиралите на времето - и в големите, и в малките неща. Ако бях по-романтично настроена, щях да обявя тия думи на Мъдреца за мантра, осигуряваща изпълнение на невъзможни наглед задачи и задачки. Кой знае, може пък и така да е! :)

...

03.10.2012г. Аеиа