Показват се публикациите с етикет суфи. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет суфи. Показване на всички публикации

понеделник, 24 февруари 2014 г.

Мантра за ЩАСТИЕ и СБЪДВАНЕ тук и сега


Случйно или не съвсем срещнах това стихотворение на Кабир, великият индийски суфи- или йоги-поет от 15 век.

...

Ако не разкъсаш оковите си приживе,

мислиш ли, че

ще го направят призраците след това?

.

Идеята, че душата се слива с екстаза,

само защото тялото загнива,

е чиста фантазия.

.

Което е сега, това е и тогава.

Ако не откриеш нищо днес,

ще свършиш с място

някъде в града на смъртта.

.

Ако обаче се любиш с божественото сега,

в следващия ти живот

ще грее на лицето ти сбъднато желание.

...

И малко образи, мои колажи, на Ганеша, богът на Щастието, разбивачът на оковите и пречките:

...

...

...

...

...

24.02.2014г. Соня Петрова - Аеиа

петък, 13 януари 2012 г.

Не виждаме нещата такива, каквито СА, виждаме ги каквито СМЕ

     Това обяснявал един суфист на новоизлюпения си ученик. 
     Ученикът обаче нищо не разбирал. Не можел да схване това изречение нито граматически, нито смислово, да не говорим за трансцедентално...
     Тогава Учителят спънал изневиделица Ученика си. Той паднал и си ожулил носа. Близо до тях имало сюрия деца. Виждайки падането на Ученика, те започнали да се смеят, както си му е редът. 
      Ученикът се почувствал много зле - хем го болял носът, хем трябвало да изтърпи срама си пред децата.
– Защо се хилят тези идиотчета! Нищо смешно не виждам!
– Защото са деца и не те са паднали... - подсмихнал се Суфи...
      Ученикът изведнъж вникнал в изречението...






(една среднощна суфи мъдрост ме накара да сътворя тази кратка "притча", голяма мъдрост ме е обзела нещо! :)))










картините са копирани от:
http://sapergalleries.com/Gonsalves.html