Няма "тук и сега".
Дори няма илюзии.
Съзнание вездесъщо
запълва Безкрая.
Безкрай е самото То,
пространствен и времеви.
И създава илюзии,
които ги няма.
...
Манипура не е най-подходящото "място", от което да се правят наблюдения и заключения за Съзнанието, Космоса и "всичко останало", но чрез нея може да се усети манипулативността на цялото привидно Битие. Всеизвестно е, че "звездите не са това, което са" - т.е. това, което вижда човешкото око в нощта, са звездите в миналото - т.е. очите ни гледат в него, а ние си мислим, че гледат в пространството. Да, няма отделно пространство - пространство-времето е една тъкан, която се извива, прегъва, изправя и т.н., но може би "Вселенската Манипура" ни изманипулирва да усещаме, че възприемаме само пространство.
Казват "бъди тук и сега!". Нима е възможно? Физически? Ами че планетата постоянно лети и се върти в какви ли не кръгове, елипси, траектории и пр. Във всеки един момент! Върти се и лети галактиката, купът от галактики - също. Може би и черната материя и енергия също не са статични. Че как да бъдеш тук и сега? Невъзможно!
Но ако тия бесни движения се усещаха постоянно, ако липсваше понятие за "тук и сега" - какво ли би било? Дали това всъщност не е Нирваната?
Манипура казва: "може да е, може да не е, може и трите, може и всичко, а защо не и нищо".
Ти си тук,
седиш, усещаш се
как гледаш звездите.
Мислиш "те са там".
Но те са "тогава",
за което няма "когато",
защото не си бил
в "настоящата" си инкарнация
по негово време.
И не е ясно дали
"случайно", когато е било
това липсващо "когато",
ти не си бил точно тази звезда,
която гледаш в привидното "тук и сега".
А може тогава да си бил мишка,
населяваща съвсем невидима "сега" галактика.
...
Манипурски работи! :)
...
22.10.2012г. Аеиа