Там, нейде от Безкрая
подарък страховит,
изпратен и получен,
и не в пакет завит;
той като взрив се пръсва,
но може да е скрит,
и цял свят той поръсва,
но често е и свит;
...
Не можеш да го имаш,
но можеш до безкрай
от него да раздаваш
на всеки, и комай
тоз дар мистичен, чуден
не само е безкраен,
тоз дар от Небесата
е май неизчерпаем.
...
Подарък ли?
На нищо не мяза ми това!
Защото всичко сършва,
изчерпва се и край -
измислици ми дрънкаш:
Безкрай и Небеса,
подаръци безкрайни,
неизчерпаеми блага -
такова нещо няма
във нашия всемир -
във него всичко свършва
и няма вечен мир,
и нищо не е вечно,
и всичко има край,
и всичко се изчерпва,
и всеки туй го знай!
Как можеш да раздаваш,
от този странен дар,
щом ти не притежаваш
и грам - дори за цяр -
от тоз подарък чуден,
измислен и красив,
но пък несъществуващ,
а просто блян най-див?!
...
О, можеш!
Той не свършва,
и има имена
безкрайни като него;
и както и вълната
де факто е безкрайна,
защото започва
от нищото
и свършва в нищото,
но краят и началото й
не могат да бъдат измерени,
така и този Дар...
о, Ритъм, я върни се!
...
Така и тоз Подарък
не се изчерпва нивга,
дори расте когато
го щедро ти раздаваш.
Позна ли?
Любовта е
тоз Дар,
от който даваш
и никога не свършва,
и удовлетворен оставаш,
когато все повече
и повече,
без да го имаш,
го раздаваш...
...
22.10.2013г. Аеиа