Показват се публикациите с етикет свръхсъзнание. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет свръхсъзнание. Показване на всички публикации

понеделник, 1 април 2013 г.

Съзнанието, или как да надскочиш Бълхата


Бълхата може да скача 18 хиляди пъти по-високо от собствения си ръст. А по колко пъти на ден прави тия скокове - това нито Гинес, нито някой друг е установил. Бълхата е невероятно издръжливо и спортно създание! Не е расистка, обича всички топлокръвни. Изобщо - тя е нещо като еталон за обичащо същество. Същество, което не мрази, не завижда, само малко пие кръв, но това може да се приеме за кръвопускане - преди време то е било основен лечебен метод, при това - помагащ. Бълхата, обаче, почти никой не я обича. Освен други бълхи, може би.

А тя е толкова интересно Божие създание. С нейната способност да скача толкова високо си е направо символ на неограничени възможности. Но повечето същества, дори и свещените Кучета, нямат очи да видят "Божието послание чрез Бълхата". Възможно ли е Бог да ни праща послание-пример чрез нея? А ние да го приемаме не като послание, а вторачени в гадните ухапвания и сърбежи, да псуваме пряко бълхата, да я мразим и гоним по цели нощи, само и само да я сплескаме между ноктите си? Бог често се шегува с нас. И ние, приемайки себе си твърде насериозно, гоним ли гоним бълхи, и покрай тая а-а-любовна гонитба, не виждаме "посланието"...

Прието е, че човек не може да скочи на височина 18 хиляди по ръста си. Прието е за истина и това, че човек не може да разговаря с животни и прочие фауна, пък и флора.

Обаче може. Всеизвестно е, че когато си убеден, че нещо не може да стане или да правиш - ти наистина не можеш. Например - убеден си, че не можеш да свириш на пиано - и нито пробваш, нито изобщо се докосваш до пианото - е, наистина никога няма да можеш да свириш на него. Такъв е "принципът", може би.

Някои обаче знаят, че Съзнанието е безгранично и че имаме честта да участваме активно в Него. Да сме Него. И бълхите, и хората са Съзнание.

...

Веднъж една Бълха взе ЛСД и поиска да бъде човек, да види какво е да не можеш да надскочиш 18 хиляди пъти ръста си с един скок. Друга постигна същата "опитност" с йога. Трета бълха усети тази Нютонова невъзможност посредством песен - тя обичаше да пее, а всеизвестно е, че като пеем Съзнанието ни се разширява и може да постигне чудеса - и в личен, и в по-общ план.

...

Друг път един човешки магьосник - шаман на едно племе - успя да внуши на всичките битуващи с племето бълхи, че всъщност са хора. Той умееше да играе с "частното" Съзнание. Което само показва колко силно, гъвкаво и многообразно нещо е Съзнанието - щом може да се управлява и щом има сметка да се прави това - ами да! То и само То дава Власт - не го ли управляваш - Власт над Другите не можеш да имаш. Велик бе този магьосник! Така омагьоса бълхите да си мислят, че са хора, че дори и самите хора бяха убедени, че това не са бълхи, а хора, като тях. Обаче измежду бълхите имаше една, която бе нещо като бълха-магьосник. Тя, пребивавайки в човешка илюзия, някак успя да осъзнае, че може да надскочи 18 хиляди пъти ръста си. И скочи. Видяха го това другите бълхи и хора - и скочиха и те.

Истинските хора, извършвайки този акт, освен че се извисиха много над "нормалното", видяха и "посланието". И отново стигнаха до всеизвестната максима - понякога, за да видиш, разбереш, усетиш, чуеш, сдобиеш нещо - първо трябва да скочиш!

...

01.04.2013 г. Аеиа

неделя, 9 декември 2012 г.

К.О.Н. - Consciousness Open to Noosphere


Ужасяващ студ! Сняг, виелици, красота - стига да ги гледаш от закрито място, седейки някъде край огън, с куче, легнало в краката ти и котка, предяща в скута. Изведнъж се сещам за конете. Зарязвам зимната идилия и тръгвам. Това е някаква телепатия - Кобилата ме вика. Май иска да ме води някъде...

Вървя едва-едва, но все пак напредвам през вятъра и носещия се, пробляскващ сняг. Успявам да го видя, нищо че ми влиза в очите. Пътят до конюшнята е дълъг, особено в такава зима. Започвам да вървя на автопилот - знам, рептилоидният ми мозък няма да сбърка посоката - а докато трае това сляпо вървене, хаотизмът на мислите се втурва с пълна сила навсякъде.

...Връзката човек-кон. Ако не бях убедена, че кентаврите са истински същества, щях да мисля, че са създадени от хората-ездачи. Някога, някъде, един човек яхнал кон - или конят привлякъл човека да го яхне, обещавайки му, че ще го заведе на места, където човешки крак не е стъпвал и човешко око не е поглеждало. Двамата се слели след този експеримент - и ето ти Кентавър. После се появили и други Кентаври. А още по-после решили да се разделят отново. И пак се пръкнали отделно хора и отделно - коне. Но вечната връзка останала. Сега има автомобили, в които са скрити "есенции на коне". На много коне. Опияняващо е да яздиш наведнъж 100-200-300 коня! Но Връзката, ах, Връзката, винаги е Едно-С-Едно. Съ-Знание. Знаеш с някой друг... Дали по тази причина Учителите, които имат хиляди и дори милиони Ученици, в крайна сметка губят своята Сила? Защото Връзката Винаги е Едно-С-Едно. Едното със Самото Себе Си.

...Всеки Кон е различен. Всеки е Вълшебен. Има ли я Връзката - ще можеш да навлезеш във Вълшебството. Ако я няма - за теб това е "просто кон"...

...Конят причинява променено състояние на съзнанието - също като магическите растения и гъбите на шаманите...

...И Кобилата, към която сега вървя на автопилот, е отчайващо вълшебна. Когато я яхна, ме отнася в най-различни светове. Минава през портали - порталите са... всички цъфнали цветове на Рози. Всеки един Розов Цвят е Портал. Досега сме били в безброй причудливи и напълно нови за мен светове. Ако го разкажа на някой, ще ме вземе за луда. Нормално! Розата си е Роза, не е Портал. И как може Кобила да мине през Роза? Че и с ездачката на гърба й?

...Обаче - къде в тая Зима ще срещнем цъфнала Роза? Май моята Кобила нещо се е объркала. Или просто й е писнало да стои в конюшнята и да дебелее по зимному - и иска преждевременно да полети из полята. Еееххх, каква енергия имат конете в началото на Пролетта! Принудени да стоят мирно цяла Зима, те концентрират Енергия, която напролет се взривява с бясна Сила... Но сега е Зима. И то страховита! Защо ли ме вика?

...

Пристигам при конюшните. Едва отварям вратата - виелицата ме избутва и сякаш не иска да ме пусне да вляза. Вътре конете тропат бясно с копита, пръхтят, цвилят - сякаш ме пришпорват да не се давам на Вятъра, да действам!

Успявам!

Оседлавам набързо Кобилата, изкарвам я навън. Виелицата не й прави впечатление. Вече навън, затварям пак Вратата - отново под съпровода на цвилене и тропане с копита. Залоствам я. И тръгваме.

Тръгваме! Сигурна съм - в тази Зима всички Рози са дълбоко под снега, няма никакви Цветове! Порталите са Затворени!

Кобилата, разбира се, чува мислите ми. Нали сега сме във Връзка. Нали сме Едно. Чувам я, че се хили подигравателно. Ами да! Ето го Портала! Една огромна Ледена Роза стои пред нас. Кобилата забива копита в снега. После се обръща, отдалечава се, засилва се - еееххх, тя обича да прави такива ефектни представления - така минаването през Портала е още по-впечатляващо.

И хоп! Минаваме... Преди да минем, в един ужасно кратък миг, аз виждам, че в средата на огромната Ледена Роза има една малка, истинска, цъфнала Червена Роза. Значи - Двоен Портал!

...

09.12.2012г. Аеиа

сряда, 22 август 2012 г.

Доказателство за безграничността на личното ни Съзнание




Личното съзнание, може би, наистина е безгранично. Обикновено субективно се възприема, че то е ограничено до личното ни тяло, но е достатъчно да седнем зад волана на някоя лека кола, и съвсем осезаемо започваме да усещаме габаритите и границите на колата. Те стават наши - съвсем наши. Карайки колата, ние не усещаме своето тяло, а усещаме тялото на превозното средство като свое.

И тир да подкараме - същото. Ставаме големи, колкото тира. Всеки негов ъгъл е наш ъгъл. Със самолета - пак така.

Спомних си и за усещанията си при катерене по високи места, когато бях дете. За мен високи и опасни места не съществуваха. Някак се сливах с тях - аз бях мястото. Веднъж - бях на единадесет години - отидохме на гости на една роднина на село. Видях се във вихъра си там и обиколих покривите на къщата и стопанските постройки. Жената се видя в чудо с мене, все пак - не всеки ден деца щъкат по покривите ти просто за игра и забавление. Но аз не усещах, да съм на покрив - поне не така, както бих го усетила днес. За мен наклонените покриви бяха част от мен. Дори и не помислих, че мога да счупя керемида - и наистина нищо не счупих. Нито разбутах. Даже при едно от качванията си си носех книга, която си четох, легнала на наклона на покрива. Една от любимите ми книги тогава - "Да убиеш присмехулник". Спомням си, че деца от съседни къщи ме питаха, провиквайки се: "Какво четеш на покрива, ма?!"... :))) Не защо си там и не те ли е страх, а какво четеш...

Може би по същия начин, съзнанието ни сдобива размера на всяко нещо, с което се захванем. И не само размера - то става самото нещо. Мием чинии - дори с миална - съзнанието става миене на чинии. Караме се с някого - става кавга. Рисуваме, пишем, четем, играем - абе, всички видове дейности. Съзнанието, личното, е най-големият магьосник - преобразява се във всичко и добива големината на всичко. Управляваш Земята - става голямо, колкото е тя...

И това не е само холографизъм, това е нещо много повече, но не се сещам за дума, която да го опише.

...

22.08.2012г. Аеиа



събота, 18 август 2012 г.

Работно обяснение на съзнанието (простичко)




Всъщност, това не е точно обяснение, защото дори не знам с Кого се обяснявам. :) И така, изхождам от условно аксиоматичното твърдение, бе Бог бил създал Човека по свой образ и подобие. Втората "аксиома", която ползвам за "Изход" е донякъде източната визия, че Бог е ВЪВ всичко и Е всичко. И няма да се простирам във видимата и условно позната ни вече Вселена, а ще се огранича само с планетата Земя.

Ако цялата Земя е Бог, то значи моето съзнание е същото като Земята. Има собствена структура, поставено е в определени външни условия, и е населено с безброй живи, полуживи и неживи същества. Аз, като човек, никак не познавам Земята. Не знам какво е да си дърво, нито как се чувства то, какво го вълнува, как оцелява, какво го радва и т.н. Не знам какво е да си вирус, мравка, ураган, океан, извор, червей, книга, цирей, домат, друг човек, куче, сфинкс, пирамида, колиба, риба, отвертка, катедрала, релси, вода, диамант, бакелит, тюлен, пръст, крава... Няма да изброявам.

Оказва се, че аз, макар да живея на Земята, не знам почти нищо за нея и населяващите я същества. Нито ги познавам поименно и лично, нито мога да ги обхвана всичките, нито видово мога да изживея това, което те изживяват. Не мога да надникна в света през техните очи, носове, осезание, трети очи и пр. и пр.

Същото е и моето съзнание.

Егати!

:)))))))

18.08.2012г. Аеиа



сряда, 6 юни 2012 г.

Вратата към СвръхСъзнанието и... пак бай Иван




В качеството му на известен, отявлен, опитен, търсен, обичан, обсъждан, изкусен, просветлен и уважаван йогин, на бай Иван мнооого често му се случваха твърде нестандартни събития, за които той избягваше да говори с когото и да било, и които смяташе за опасни за споделяне с хората по ред причини, които, на свой ред, също не желаеше да оповестява. Тези събития нерядко предизвикваха бури в БайИвановата душа, независимо от неговата перфектна йогийска тренираност в поддържането на дистанцирано възприятие. Дали той укриваше горепосочените непосочени събития, просто за да не се изложи като йогин (Ама как така! Възможно ли е в душата на този спокоен човек да се разбушува цяла буря!), или имаше и нещо друго - това само и единствено самият бай Иван можеше да каже. Но, както казахме - той не казваше...

Едно от събитията се случи през август, когато бай Иван се бе оттеглил за кратък отпуск в къщата си на село. Всъщност, за йогина понятие "отпуск" не съществува, но все пак той съзнаваше, че не е зле отвреме-навреме да дава почивка на учениците си и по тази причина се бе насилил да отскочи за десетина дни до къщата. А и жена му му пилеше на главата, че иска малко да отмори от градската бъркотия - та с един куршум - два заека! Макар той да не ядеше месо и да не стреляше по зайци дори с прашка.

След първите два дни, през които бай Иван влезе в ритъма на селцето и разбра какво ново-вехто, кой е починал, кой се е родил, кой е забогатял, кой се е оженил, на кой жена му е избягала и подобни ежедневно-рутинни новости, дойде ред на третия ден от селопрестоя. Но преди това имаше за отбелязване една по-особена новина, която бе поставила отпечатъка на въпросителен знак върху повечето жители на селото - имаха нов заселник. Това не беше никак чудно, разбира се - особеното беше, че той живееше в селцето вече четири месеца, а никой не го бе виждал да излиза и между хората бяха започнали да се носят какви ли не догадки, разкази, легенди и прочие фолклор. Диапазонът на тези предположения не бе никак малък - смятаха го за: от таен бос на мафията (хората си спомняха случая с италианския добродушен и благ дядо, когото навремето най-неочаквано арестуваха от обикновената му селска сицилианска къщичка и който наистина се оказа капо де тутти капи), през пенсиониран Джеймс Бонд, вампир, извънземен, та до самия Луцифер!

И този нов заселник беше съсед на бай Иван! С неговото идване хората някак усетиха една надежда, една сигурност, че йогинът може да разплете тази неочаквана и наболяла загадка.

Бай Иван не се впечатли много от "случая със Съседа". В крайна сметка - и той често не виждаше в града сума ти от съседите си - понякога дори с години. Но това не можеше да го обясни на хората от малкото селце - те знаеха, че селото не е голям град и веднага щяха да извадят хиляди аргументи, които да му докажат, че новият съсед няма нищо общо с неговите градски съседи. Все пак, от любезност, бай Иван се поинтересува да разбере как изглежда съседа. Един негов приятел му го описа - дребничък дядка, много подвижен и сух, костюмиран, с леко вееща се бяла коса, гърбав нос. За цвета на очите нищо не можеше да каже. Дядката набързо беше внесъл някаква покъщнина - всъщност, не той, а няколко носачи, докарани заедно с мебелите от един голям камион. Новият съсед бе "дирижирал" скорострелното внасяне - затова бяха успели да го видят как изглежда и можеха да го опишат. След споменатите диригентски дейности, човекът се бе шмугнал в къщата, която явно бе купил, и повече никой не го бе виждал. Знаеха, че е там, защото всяка вечер светеха лампите в една или друга от стаите.

Мина и третият ден БайИванов селопрестой. Настъпи нощта. Понеже той и жена му си бяха пийвали доволно под асмата до към десет и половина, бай Иван бе пропуснал вечерната си йога-практика, която правеше иначе по залез, затова реши все пак да не изпуска деня и тъкмо отпочваше, когато чу силно тропане по дворната врата, придружено от викове, чуваемо артикулирани от мъжки глас: "Еххооо, отворетеее! Ехоо! Аааа! Оооо! Ехо!"

Бай Иван скочи и се завтече навън - пред вратата стоеше новият мистериозен съсед! Уличната лампа светеше точно над портата и видимостта бе перфектна. Съседът бе видимо превит, притискащ с юмруци корема си и подскачащ непоседливо от крак на крак - типичната визия на човек, на когото неистово му се ходи до тоалетна или с други думи, човек със силна диария, който не се е добрал до съответното място, в което да си "свърши работата". В друг случай бай Иван може би би реагирал по съвсем тривиален начин, но, понеже позна съседа и в главата му нахлуха множество мисли, той усмихнато и приветливо каза:

- Добър вечер! Кажете?

- Дддобър вечер! Аз съм новият Ви сссъъссед... - човекът едва процеждаше думите, ясно защо.

- Ааа, Съседе! Радвам се да се запознаем! Приятно ми е, Иван! - бай Иван протегна ръка за здрависване. Човекът с мъка подаде ръка и после скорострелно я върна на изходна позиция.

- ... ммооже ли да ползвам тоалетната Ви!? Моля Ви!

- А!? Ама Вие нямате ли?

- Оххх, раззвали се!

- Нямате ли външен нужник?

- Ъъъххх, имам, ама онззи ден лайнарката не успя да влезе ... и е недостъпен в момента... ъъъъх, моля Ви!

- Ами не можахте ли на двора да се изходите, Съседе? Как казахте, че Ви е името?

"Господи, Вишну-Парвати-Брама-Лакшми, какво правя! - изведнъж се осъзна бай Иван. - Държа човек в нужда на прага си! Срамота!" ... Всъщност, преди да изкаже наум горните мисли, в многоизмерната БайИванова глава, със скорост много по-бърза от скоростта, с която ще се прочете или напише, беше протекъл следният монолог:

"Ахааа! Виж ти! Тайнственият съсед ми каца още на третата вечер, при това - в особен вид. Е, не е истина просто! Хората са големи фантазьори - поредното доказателство! Ха ха, ще се посмеем утре на измишльотините, като им разкажа, че съседът ми е дошъл да се запознаем като всеки нормален човек! Да, малко късничко, но какво пък!? Къде е казано, че хората трябва да се запознават единствено и само посред бял ден?"

- Моля ви! - личеше, че съвсем скоро човекът щеше да се изпусне...

Бай Иван тъкмо реши да му даде път за влизане, когато изведнъж усети, че "тука има нещо!". Той често усещаше по този начин, привидно от Нищото, но всъщност напредналите йогини имат доста нестандартни умения, та и бай Иван така - можеше да долавя необичайното, а и знаеше как да го използва... "Желязото се кове, докато е горещо! Мда! В случая, макар да звучи прозаично - Вещият се обработва, докато му се... сере, хм!"...И после, отново с голяма скорост, добави: "Да! Вещият се обработва, докато му се сере и по неведоми пътища е опрял до твоята тоалетна!" - Бай Иван никога не оставяше недоизкусурена мисълта си!

- Ще Ви пусна, Съседе! Нооо, при едно условие!

Съседът загледа като гръмнат, спазмите и подскачанията му обаче продължаваха. Бай Иван бе заложил на много несигурна карта - не се знаеше кога съседът ще "избухне", но "който не рискува, не печели!"...Още малко - и щеше да замине скъпият костюм! А в селото нямаше химическо чистене!!!

- Да!? Казвайте, моля ввви!

- Искам после да видя повредената Ви тоалетна!

- Но тя не е за пред хора!

- Нищо! Няма да Ви разнасям из селото за това! Е?

- Оооххх, добре! Пуснете ме сега!

- Обещавате ли?! Закълнете се!

- Кълна се!

Ако някой любопитен съсед или съседка бяха наблюдавали тази странна среща, със сигурност биха помислили, че и бай Иван, и мистериозният Съсед са напълно откачили. За радост - никой не стана свидетел на горния "предпрагов" разговор.

...

Около двадесет и три минути след гореописаните многозначни събития, Бай Иван стоеше пред вратата на тоалетната на Съседа. Вътрешната. Отвори. Влезе и затвори зад себе си. Всъщност - не помнеше дали затвори той или Съседа, който по пътя до тоалетното помещение през цялото време му обясняваше, че той, Бай Иван, влиза на свой риск, че по-добре да се откаже и т.н... А какви неща се откриха пред всичките тринадесет сетива на йогина! Информацията или каквото бе там това го засипа и пое, понесе, обгърна, залюля - не можеше да опише какво точно става, но бай Иван усети, че усеща абсолютно всичко, което усеща в момента всяко едно същество на Земята - и същевременно знаеше, че това си е той - Иван, т.е. не беше загубил усещане за своята личност. Същевременно се чувстваше като безброй милиарди личности, същества, планети, квазари, черни материи и безброй неща, за които няма дума на Земята... Осъзна - съвсем осезаемо - че всъщност усеща всичко в цялата Вселена, и в много Вселени, и на много Нива, и видя много места, които не бяха места, но за тях нямаше дума и понятие на Земята...Бай Иван едновременно чувстваше, вършеше, мислеше, правеше, планираше всичко, което вършеха, чувстваха, четяха, пишеха, премятаха, работеха, мислеха, мечтаеха, плачеха, смееха се, планираха всички същества и неща във всички Вселени и Невселени. В един момент - макар че той присъстваше едновременно в безброй пространство-времена - се досети за един от любимите си разкази на Борхес - "Алефът"... Там героят, легнал на равнището на долното стъпало на мазето, виждаше цялата Земя, с всичко и всички по нея - виждаше ги чрез митичния "Алеф"... Борхес беше описал гениално какво вижда героят, но бай Иван осъзна, че великият автор е пропуснал да спомене безброй много неща и че се е ограничил само с едно равнище на една единствена малка планетка... Да, това тук, каквото и да беше то, намиращо се в уж развалената тоалетна на съседа, беше нещо повече от "Алеф" - най-вероятно това бе СвръхСъзнанието! Към него бай Иван се стремеше през цялата си досегашна практика. И не подозираше, че ще го намери в ... съседска тоалетна!

...

Как бай Иван се откъсна от СвръхСъзнанието няма да обясняваме - успя някак! И малко преди изгрева, ако някой бе минал по улицата, щеше да забележи с учудване, че Бай Иван и Съседът седят на съседската веранда и отпиват от огромни чаши димящо кафе, потънали в дълбок, но неразбираем разговор. Ако евентуалният, неслучил се минувач беше останал да подслушва до края, т.е. - преди бай Иван да се запъти към къщи, щеше да чуе и нещо съвсем разбираемо, но доста... смешно и не на място:

- Ама ме сбърка с това твое "Вещият се обработва, докато му се сере!" - Съседът се удряше по коляното и се превиваше от смях. Бай Иван също се смееше, после добави:

- Да не повярваш какви хора и тоалетни се срещат по селата, тц, тц, тц! И само някой да смее да ми каже, че с йога не може да се достигне до СвръхСъзнанието!

- Абе, Иване, май не може... - се хилеше Съседът.

- Е как! Преди да стане "работата" аз таман отпочвах вечерната си практика, ерго - стана по време на нея, бре! Значи - йогата е причината!

- Прав си, Иване! А сега разбра ли защо тоалетната ми е временно неизползваема?! - смях...

- Да, бе! Ще трябва да викнеш водопроводчик! Да я оправи, пущината! - смях...

"Ама как са се наковали тия старци! - би помислил неслучилият се минувач. - И сега пият кафе - да замажат положението, че жената на Иван сигурно ще дудне за този запой!"...

Смехът продължаваше...
...

06.06.2012г. Соня Петрова - Аеиа