Серотонин, допамин, ендорфини, енкефалини и т.н. невромедитори - вещества, от които зависи как се чувстваме, как възприемаме света, "живота, вселената и всичко останало". Те определят дали ще виждаме по-ярки цветове, дали ще усещаме по-божествен вкус или мирис, дали ще се чувстваме "у дома" си в собственото си тяло (храм).
Както е известно - всички видове вещества, наречени дроги, предизвикват именно продукция на тия медиатори. Т.е. те, медиаторите, са си в нас, механизмът на продукцията им е в нас. Освен съвременните дроги, играещи роля на катализатори на производството на "веществата на щастието", такива катализатори са: храната, водата, кислородът, медитациите...
И, интересно, като оставим настрана странността, че самите "ние" зависим изключително и само от разни съвсем физически вещества (макар че, както се казва къде ли не, включително и в "Холографската вселена" - атомът е празен, т.е. всичко, дори твърдият диамант, е просто един празен мехур), та, оставяйки тия конструкти встрани, интересно е, че медитацията или дихателните техники въздействат върху "нас" по не по-различен начин, от например ЛСД.
А ЛСД е вещество, макар и една "празнота" на квантово ниво, все пак е вещество. Докато една медитация не е - и въпреки това тя въздейства върху конкретната ни нервна медиация по подобен начин. Явно наистина между "материално" и "нематериално" няма разлика. Или...
Материята е Всичко, но глупав е този, който мисли, че Тя е нещо лесно, измеримо и подлежащо на овладяване.
...
31.08.2013г. Аеиа